SATURDAY MARCH 31, 2018 – DAY 1 SESSION 1

TIME EVENT ROUND CATEGORY GENDER
9:00 100mH Heptathlon 1 OPEN Female
9:05 High Jump Final U-17 Female
9:10 100m Octathlon 1 OPEN Male
9:15 Javelin Final U-17 Male
9:20 100m Heats U-17 Female
9:25 Shot Put Final U-17 Female
9:35 100m Heats U-17 Male
9:50 100m Heats U-20 Female
10:05 200m Heats U-20 Male
10:20 400m Heats U-17 Female
10:30 High Jump Heptathlon 2 OPEN Female
10:35 400m Heats U-17 Male
10:40 Long Jump Octathlon 2 OPEN Male
10:50 400m Heats U-20 Female
11:05 400m Heats U-20 Male
11:15 – 11:30 EST: AWARDS CEREMONY
U-17 Female High Jump
U-17 Female Shot Put
U-17 Male Javelin

DAY 1 SESSION 2

TIME EVENT ROUND CATEGORY GENDER
16:00 100m Semis U-17 Female
16:05 Triple Jump Final U-17 Male
16:15 Shot Put Heptathlon 3 OPEN Female
16:15 100m Semis U-17 Male
16:45 100m Semis U-20 Male
17:00 1500m Final U-17 Female
17:05 Shot Put Octathlon 3 OPEN Male
17:10 1500m Final U-17 Male
17:20 High Jump Final U-20 Male
17:45 Discus Final U-20 Male
17:50 1500m Final U-20 Female
17:55 Long Jump Final U-20 Female
10:40 Long Jump Final U-20 Male
18:00 1500m Final U-20 Male
18:30 200m Heptathlon 4 OPEN Female
18:35 Shot Put Final U-20 Female
18:40 100m Final U-17 Female
18:50 100m Final U-17 Male
19:00 100m Final U-20 Female
19:10 100m Final U-20 Male
19:20 400m Octathlon 4 OPEN Male
19:40 400m Final U-17 Female
19:50 400m Final U-17 Male
20:00 400m Final U-20 Female
20:10 400m Final U-20 Male
AWARDS CEREMONY 17:30 – 17:45
U-17 Male 1500m
U-17 Female 1500m
18:10 – 18:30
U-17 Male Triple Jump
U-20 Female 1500m
U-20 Male 1500m
19:20 – 19:40
U-17 Female 100m
U-17 Male 100m
U-20 Female 100m
U-20 Male 100m
20:15 – 20:35
U-20 Female Long Jump
U-20 Female Shot Put
U-20 Male Discus
U-20 Male High Jump
All Categories 400m

Sunday April 1, 2018 – DAY 2 SESSION 3

TIME EVENT ROUND CATEGORY GENDER
9:00 100mH Octathlon 5 OPEN Male
9:05 Long Jump Heptathlon 5 OPEN Female
9:15 400mH Semis U-17 Female
9:25 400mH Semis U-20 Female
9:30 Discus Final U-17 Female
9:35 400mH Semis U-17 Male
9:45 400mH Semis U-20 Male
10:00 800m Semis U-17 Female
10:10 High Jump Octathlon 6 OPEN Male
10:15 800m Semis U-20 Female
10:30 800m Semis U-20 Female
10:45 800m Semis U-20 Male
10:50 Javelin Heptathlon 6 OPEN Female
11:00 200m Heats U-17 Female
11:10 200m Heats U-17 Male
11:20 200m Heats U-20 Female
11:30 200m Heats U-20 Male
AWARDS CEREMONY 11:40
U-17 Male Discus

DAY 2 SESSION 4

TIME EVENT ROUND CATEGORY GENDER
16:00 4x100m Semis U-17 Female
16:05 Triple Jump Final U-17 Female
16:10 High Jump Final U-17 Male
16:15 4x100m Semis U-17 Male
16:25 Javelin Octathlon 7 OPEN Male
16:30 4x100m Semis U-20 Female
16:45 4x100m Semis U-20 Male
16:50 Pole Vault Final U-20 Male
17:00 400mH Final U-17 Female
17:00 Shot Put Final U-17 Male
17:10 400mH Final U-20 Female
17:25 400mH Final U-17 Male
17:35 400mH Final U-20 Female
18:00 200m Semis U-17 Male
18:05 Long Jump Final U-20 Male
18:15 200m Semis U-17 Female
18:30 200m Semis U-20 Male
18:45 200m Semis U-20 Male
18:55 Javelin Final U-20 Female
19:00 800m Heptathlon 7 OPEN Female
19:10 1500m Octathlon 7 OPEN Male
19:20 3000m Final OPEN Female
19:30 Discus Final U-20 Female
19:40 3000m Final U-17 Male
20:05 Triple Jump Final U-20 Female
20:10 4x100m Final U-17 Female
20:20 4x100m Final U-17 Male
21:00 4x100m Final U-20 Female
21:10 4x100m Final U-20 Male
AWARDS CEREMONY 17:40 – 18:00
U-17 Male High Jump
U-17 Female Long Jump
U-17 Female 400mH
U-20 Female 400mH
19:00 – 19:30
U-17 Male 400mH
U-20 Male 400mH
OPEN Heptahlon
U-17 Male Shot Put
U-20 Female Triple Jump
19:45 – 20:00
U-20 Male Javelin
Open Female 3000m
U-20 Male Pole Vault
U-17 Male 3000m
20:30 – 20:45
U-17 Male 4x100m
U-17 Female 4x100m
20:30 – 20:45
U-20 Male Long Jump
U-20 Male 4x100m
U-20 Female Discus
U-20 Female 4x100m

Monday April 2, 2018 – DAY 3 SESSION 5

TIME EVENT ROUND CATEGORY GENDER
9:00 100mH Semis U-17 Female
9:05 Javelin Final U-17 Female
9:10 High Jump Semis U-20 Female
9:15 100mH Final U-20 Female
9:20 Long Jump Semis U-17 Male
9:30 110mH Semis U-17 Male
9:45 110H Semis U-20 Male
10:00 4x400m Semis U-17 Female
10:10 4x400m Octathlon 6 U-17 Male
10:20 4x400m Semis U-17 Male
10:40 4x400m Semis U-20 Female
11:00 800m Semis U-20 Male
AWARDS CEREMONY 11:20 -11:45
U-17 Female Javelin
U-17 Female High Jump
U-17 Male Long Jump

DAY 3 SESSION 6

TIME EVENT ROUND CATEGORY GENDER
16:00 100mH Final U-17 Female
16:05 Javelin Final U-20 Female
16:10 Triple Jump Final U-17 Female
16:15 100mH Final U-20 Female
16:25 Shot Put Final U-20 Male
16:30 110mH Final U-17 Male
16:45 11omH Final U-20 Male
16:55 5000m Final U-20 Male
17:15 Discus Final U-17 Male
17:20 800m Final U-17 Female
17:30 800m Final U-17 Male
17:40 800m Final U-20 Female
17:50 800m Final U-20 Male
18:00 200m Final U-17 Female
18:05 Triple Jump Final U-20 Male
18:10 200m Final U-17 Male
18:20 200m Final U-20 Female
18:30 200m Final U-20 Male
18:55 4x400m Final U-17 Female
19:05 4x400m Final U-17 Male
19:35 4x400m Final U-20 Female
19:45 4x400m Final U-20 Male
AWARDS CEREMONY 16:40 – 17:00
U-17 Female 100mH
U-20 Female 100mH
U-17 Male 110mH
U-20 Male 110mH
17:30 – 17:50
U-17 Female 800m
U-17 Male 800m
U-20 Female 800m
U-20 Male 800m
U-20 Female Javelin
U-20 Male 5000m
18:20 – 18:45
U-17 Female Triple Jump
U-20 Male Shot Put
U-17 Female 200m
U-17 Male 200m
U-20 Female 200m
U-20 Male 200m
AUSTIN SEALY AWARD
19:15 – 19:30
U-17 Male Discus
U-20 Male Triple Jump
19:55 – 20:15
U-17 Female 4x400m Final
U-17 Male 4x100m
U-20 Female 4x100m
U-20 Male 4x100m